Haber Detayı
22 Nisan 2018 - Pazar 13:03 Bu haber 1340 kez okundu
 
Yerel Basının Sorunları Masaya Yatırılacak
Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanı Nezir Karayün Antalya'da gerçekleştireceği “Türkiye’de Yerel Basın’ın Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı çalıştayı hakkında basın bülteni yayınladı.
GÜNCEL Haberi
Yerel Basının Sorunları Masaya Yatırılacak

Yerel Basının Sorunları Masaya Yatırılacak

 

Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanı Nezir Karayün Antalya'da gerçekleştireceği “Türkiye’de Yerel Basın’ın Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı çalıştayı hakkında basın bülteni yayınladı.

 

Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanı Nezir Karayün yaptığı açıklamasında; “Türkiye’de ilkini gerçekleştireceğimiz “Türkiye’de Yerel Basın’ın Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu çalıştayımız, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türer'in ve şube başkanımız Hidayet Gültekin’in ev sahipliğinde gerçekleştireceğimiz, şube açılışımıza ve Çalıştayımıza, 22 ilden 100 gazetecinin katılım göstereceği etkinliğimiz 27-29 Nisan tarihleri arasında Antalya ilinde gerçekleşecek. 25 ilde temsilciliğimizi, 5 İlde de Şubemizi kurduk. Yerel Basın Birliği Derneği olarak, 81 ilde şubeleşerek yerel basının öncüsü olmayı hedeflemekteyiz. Antalya şubesinin ardından Tokat şubemizin de açarak Yerel Basın Birliği ailemizi güçlendirmeye devam edeceğiz.

“Amaç Mesleki Hak Ve Çıkarların Korunması”

Genel Başkan Nezir Karayün; "Yerel Basın Birliği Derneği olarak; T.C. Anayasası, Demokrasi ve İnsan Hakları Beyannamesi çerçevesinde düşünce ve basın özgürlüğünün, Türkiye’de tam olarak gerçekleşmesi, haber alma hakkının hiçbir baskı ve sınırlama olmaksızın kullanılabilmesi, gazete, dergi, radyo, televizyon gibi yazılı, işitsel, görsel ve elektronik iletişim ve internet alanlarını kapsayan gazetecilik mesleğini; mesleğin geleneklerini, ahlak ilkelerini korumak; yayın organlarının sahipleri ve çalışanlarının mesleki hak ve çıkarlarının korunması için çalışmak, üyelerinin kültürel gelişmesine, ekonomik ve sosyal refah düzeyinin yükselmesine katkıda bulunmak amacıyla yola çıktıklarını ifade eden Karayün, birliğin amaçlarını sıraladı.

 

Eğitim, Temsil Edilme, Bilgilendirme”

Karayün; “Baskı ve haksızlıklara uğrayan üyelerimizin hukuksal yollardan yapacağı mücadelelerde destek olmak,  gazete sahipleri ve çalışanlarının düşünce ve şekil itibarı ile yadırganması ve engellenmesinin önüne geçmek, sağlık ve güvenliğinin sağlanması, ekonomik çıkarların korunması, eğitilme, temsil edilme, bilgilendirme, sağlıklı bir çevreye sahip olma hakkı olarak belirlenmiş bulunan, Basın- Yayın organları, sahip ve çalışanlarının haklarını toplumda ve ilgili kanunlarda aranması, tanınması, bu hakların kullanılmasının sağlanması, hak ihlalleri karşısında üyelerini koruyabilecek girişimlerde bulunmak ve desteklenmelerini sağlamaktır.

“Sorunlarımızı ve Çözüm Önerilerimizi Sunacağız”

çalıştayımızda, “Türkiye’de Yerel Basın’ın Sorunları ve Çözüm Önerileri” tartışılacaktır. Sonunda yapacağımız rapor kitaplaştırılarak, öncelikle BİK ve BYEGM’ e, ilgili kurum ve kuruluşlara, Başbakanlık ve T.C. Cumhur Başkanlığına sunulacaktır.

 Amacımız, çalıştay ile yerel basının ihtiyaçları, sorunları, çözüm önerileri, iş süreçlerini ilişkilendirilmesi, ilerlemesi için gerekli iyileşme alanları da bu şekilde ortaya çıkmasını sağlamaktır. Belirlenen hedefler yerel basında çalışanlar için daha anlamlı olacak ve başarı olasılığı daha da yükselecektir. Katılım ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yerel, Basının, Sorunları, Masaya, Yatırılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı