Yazı Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 00:02 Bu yazı 306 kez okundu
 
DEĞİŞİM ZENGİNLİĞİ
Şirvan YÜCEL
sirvanyucel@hotmail.com
 
 

Gerçek zenginlik nedir? Bu soruyu birçok insan  kendine soruyordur. Maneviyatı ağır basan kişiler sevgi servettir diyor. Maddiyatı ağır basan kişiler ise sevgi karın doyurmaz şeklinde genel bir okadar ucu açık ve kafa karıştıran cevaplar var. Bu cevaplar kişiye özel deneyimsel olgulardan kaynaklanıyor. Şimdi sizlere bu sorunun net cevabını vereceğiz. Bu konu ile ilgili Dünya Değişim Akademisi Uzmanları neler diyor.

''Toplumda herkes zenginlik peşindedir fakat gerçek zenginlik değişimdir. Toplumda zenginler ve fakirler var. Günümüzün gidişatına göre zenginler gitgide daha zenginleşmekte fakirler ise daha da fakirleşmekte.

Sonuç olarak fakir ve çaresiz insanlar geçinmek için suç işlemeye başlar. Fakirlerde zenginler gibi yaşamak ister ama bunu yapamayınca zenginlerden çalmaya başlar. Zenginden çalan fakir yakalanınca cezalandırılır fakat zengin asla cezalandırılmaz.

Oysa işlenen suçun baş zanlısı zengin olandır. Zengin, toplumdaki paraları toplayarak fakir olanları daha da fakirleştiriyor ama fakir çaresizlikten çalınca cezalandırılıyor ve buna da adalet deniyor.

Aslında işlenen suçtan hem zengin hem de fakir sorumludur. Eğer zengin bu kadar açgözlü olmasaydı ve insanları acımasızca fakirletirmeseydi suç da olmazdı. Gerçek şu ki zenginin suçu daha derin, çünkü insanların fakirleşmesinden o sorumludur.

İşte toplumda suç oranının günbegün artmasının nedeni, zenginlerin açgözlülüğü ve fakirlerin çaresizliğidir. Bunun karşısına yalnızca gerçek değişim geçebilir. Yalnızca gerçek değişim sayesinde zenginler açgözlülükten vazgeçebilir ve fakirler çaresizlikten kurtulabilir.

Bir değişimci toplumda yaşar fakat toplumla mücadele etmez, çünkü toplumla mücadele edenlerin sonu toplumdan kaçıştır. Değişim taraftarı toplumda kalarak toplumsal değişim için barışcıl bir şekilde çabalar.''

 
Etiketler: şirvan yücel
Yorumlar
Haber Yazılımı