Yazı Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 02:39 Bu yazı 713 kez okundu
 
Kaybeden “Cumhur İttifakı” değil hala anlayamadınız değil mi?
Filiz KELEŞ
femaxmedya@gmail.com
 
 

Kaybeden “Cumhur İttifakı” değil hala anlayamadınız değil mi?

 

Cumhur İttifakı MHP ve AK Parti “Seçimin galibi biziz” diyor. MHP lideri hem kendi partisini hem de ortağı Ak Parti’yi alınan sonuçtan dolayı tebrik ediyor ve Ülke’ yi güzel günlere taşıyacaklarının mesajını vermeye devam ediyor.  Bu ittifakın oy oranlarının toplamları 52’yi bulduğuna göre böyle açıklamalar yapmaya hakları olsa gerek. MHP, bu ortaklık sayesinde daha önce rüyasında göremeyeceği sayıda belediye başkanlıkları kazanmışken ayrıca AK Parti de Güneydoğu’da daha önce aldığı oyları artırmışken tebrik etmek düşüyor bu açıklamaları izleyenlere değil mi?

HAYIR EFENDİM DEĞİL !...

Sen Büyükşehir’ leri kaybedeceksin, Güneydoğuda mevcut belediyelerinde sadece oy arttırdığın için sevineceksin ( kaybetme riski hızla yükselirken) Takdir edilmeyi hak edemediniz efendiler. Elinizde bulunan mevcut belediyelerde oy artırmış olmanızın sebebi Türk milliyetçileridir, Devlet Bahçelidir, MHP’dir. Önce bunu kafanızın bir kenarına yerleştirin bakalım.

Şimdi gelelim Büyükşehirler neden kaybedilmiş. Yada nasıl kaybedilirmiş bunu sorgulayalım.

Aslında İstanbul’u ayrıştırarak yazmalıyım bu yazıyı, neden mi? henüz İstanbul ortada görünüyor, Cumhur İttifakı adayı “Ben kazandım” diye açıklama yapıyor, itirazlar ediyor. Dosya taşımacılığı yapıyor, böyle devam sadece sandıktaki oyların sayımını istemeye devam edin. Böyle olmaz beyler, en başa dönün en başa ilçelere gidin, toz konduramadığınız Ak kadrolara gidin. İl başkanlıklarına gidin. Bunu yapamadığınız için ( YAPMADIĞINIZ ) Millet İttifakı adayının rakibi kadar oy almasını başarı olarak görmeyecek miyiz?

Seçimin belki de en çarpıcı sonucu AK Parti siyasi çizgisinde yönetilen Ankara ve İstanbul'un CHP'li bir aday tarafından kazanılmış olması oldu. İstanbul ve Ankara ile birlikte Adana, Mersin ve Antalya'da da yarışı CHP'li adayların kazanması, büyük illerde AK Parti'nin ciddi alan kaybettiği sonucunu ortaya çıkarttı.

Seçmenin memnuniyetsizliği sandığa yansıdı. Ayrıca Mansur Yavaş  ve Ekrem İmamoğlu kampanyaları boyunca oldukça ılımlı ve kapsayıcı bir dil tutturmayı başardılar halka inen ve ötekileştirmeyen isimler olarak yarışı başarı ile bitirmeyi başardılar. Kuşkusuz belediye başkanlığını hangi partinin kazandığı kadar il ve büyükşehir meclislerinin nasıl oluştuğu da önem taşıyor.

Örneğin İstanbul ve Ankara'da ipi göğüslemeyi başaran CHP'li belediye başkanları, çoğunluğu AK Parti'li üyelerden oluşan meclislerle icraatlarını yapmak durumunda kaldı. Bundan farklı olarak Artvin'de CHP ve İYİ Parti Belediye Meclislerinde çoğunluğu elde ediyor ancak Ardahan'da HDP, CHP'li başkana destek verse dahi AK Parti'nin çoğunluk olduğu bir meclis çıkıyor karşımıza.

İmamoğlu Haziran ayında yeni bir seçim yarışına hazırlanıyor olsa da sonuçlar sandıkta farklı olacak gibi gelmiyor aslında, kaybedenler nedenini araştırıp bulamadıkça yeni seçim sonuçları da YSK’yı geceli gündüzlü mesaiye davet ediyor gibi görülüyor. Şaşıracak mıyız bu sonuca? Sizi bilmem ama ben şaşırmayacağım.

 SANDIKTA KAYBEDİLEN AK PARTİ’NİN KURULUŞ RUHUDUR,

HADİ BU SÖZÜME DE İTİRAZ HAKKINIZI KULLANIN !...

 

Gelelim ANTALYA’YA …

MENDERES TÜREL ANTALYA’DA NEDEN KAYBETTİ?

Partinin kendi oyu düşünüldüğünde üzerine bir şey katamadığı kulislerin başlıca konularında biri olan Menderes Türel ciddi sayılabilecek bir farkla seçimden mağlup çıktı. Tabi burada ilk akla gelen Kürt Seçmenler oluyor, haklısınızdır elbette ama iş bu kadarla bitmiyor.

Gözlemlerim, duyduklarım ve halk arasında geçen siyasi muhabbetlerinin başlıklarını sıralayayım isterseniz size;  “Nasılsa Reis Gelir, Seçimi Kazandırır” inanışı etkili olmuş ANTALYA’da. Ve YEREL kavramı göz ardı edilmiş; yerel projeler, yerel hedefler, yerel seçim, yerel değerler gibi uzayıp giden yerel kavramlı listesinin başında YEREL BASIN yer almış, üzüldüm YEREL BASIN nasıl göz ardı edilebilir.

Oysa kentin içinde olan kentin dinamiklerini bilen kentin yerel basınıdır, yerel temsilcileridir. Vatandaş ile kamu arasında ki bağdır ötekileştirilemez. Antalya’nın kalbine, gönlüne dokunabilmek için yerel basını kullanmayı red eden bir Parti’nin Büyükşehir Belediyesini kazanması da beklenemezdi. İşte tam burada altını çizmek istiyorum, YEREL BASIN ile halkın kalbine inmeyi başarabilecek başkanlara şimdiden başarı dolu 5 yıl diliyorum. ( ANLAYANA…)

BİR KEZ DAHA SÖYLÜYORUM; Türkiye genelinde özellikle büyükşehirlerde yanlış strateji kullanılması kaybettirdi. İSTANBUL, ANTALYA, ANKARA, ADANA, MERSİN…. diye uzayıp giden bir liste var önünüzde şimdi daha uzamasını istemediğinizi umduğum fakat YEREL DEĞERLERİ göz ardı etmeyecek düşüncelerin kazanmasında da sakınca görmediğim bir liste…

Hadi hayırlısı…

 
Etiketler: menderes türel, ekrem imamoğlu, devlet bahçeli, mansur yavaş, muhittin böce
Yorumlar
Haber Yazılımı