Yazı Detayı
25 Mayıs 2019 - Cumartesi 15:02 Bu yazı 101 kez okundu
 
Samimiyet Ve Korku
Şirvan YÜCEL
sirvanyucel@hotmail.com
 
 

Herkes samimyet arıyor. Kişi samimiyeti dışarıda değil içeride aramalıdır. İnsan dışarıda aradığı ve bulamadığu şeyden korkar ve şüphe eder. Ama kendi iç dünyasındaki gerçek samimiyeti deneyimlerse içte ve dışta korku ve şüphe yok olur. İnsan iletişiminde samimiyet önemli bir unsurdur. Bu unsuru sağlıklı bir şekilde geliştirip hayatımızda rahat bir sekilde uygulayabiliriz. Saminmiyet ve korkuyu Dünya Değişim  Akademisi Uzmanlarınada sorduk onların, bilgi birikimlerinden yararlanarak sizlere burada faydalı bilgiler vereceğiz.

''Samimi olmaktan korkuyorsun, fakat bu korkuyu yenmek için samimi olmalısın. Bu zor bir şey çünkü karşı taraf senin özel bilgilerini sana karşı kullanabilir.

O yüzden daha kolay yoldan gitmek gerekir. Nedir bu yol? Kendini bilmek. Önce kendi zayıflıklarını kendine itiraf et, kendinden hiçbir şey saklamayınca samimi olmaktan korkmazsın. İşte samimiyetten korkma duygusunu yenmenin yolu budur.

Samimiyetten herkes korkuyor fakat çoğu insan bunun farkında değil. Biriyle samimi olunca kendini o kişinin önünde açığa çıkarmış oluyorsun. Yani bir yabancıya kendini açıyorsun. Onun sana ne yapacağını bilmiyorsun çünkü o kişi de sana ne yapacağını bilmiyor.

Bir insanı tanımadığında o senin için yabancıdır fakat tanıştıktan sonra da yabancılık devam eder. Hatta seneler geçtikten sonra bile onu tümüyle tanımazsın; onun tanımadığın yönleri kalır.

Biriyle tanıştıktan sonra samimiyet başlar fakat sen onu halâ tanımıyorsun; bırakın yabancı birini tanımayı, sen kendini bile tanımıyorsun. İnsan kendisinin kim olduğunu bilmediği için kendisine bile yabancıdır.

Birey kendisini bile tanımadığı için kimseyi tanımıyor ve bu nedenle herkes birbirine yabancı. Çocuklara yabancılarla konuşma derler. Neden? Çünkü tanımadığın kişinin sana ne yapacağını bilemezsin; ondan korkulur.

İşte bu korku çocukluktan dayatılmış, kanına ve iliğine işlemiştir. Bu yüzden samimiyetten, yakınlıktan korkuyorsun çünkü karşındaki kişiye güvenemiyorsun. Samimiyet kendine ve başkasına güven duymakla ilgilidir.

Başkasına güvenebilmek için kendine güvenmelisin. Fakat günümüzün insanı kendine güvenmediği için güvenecek birisini arıyor ve sonuç olarak hayal kırıklığına uğruyor. Sen kendine tümüyle güvenmeyince başkalarına duyduğun güven seni hayal kırıklığına uğratacaktır.

O yüzden size diyoruz ki, ''Kendine güven'' ve kendinize güvenmenin  yollarını size öğretiyoruz. Sen kendine tümüyle güvenince samimi olmaktan korkmayacaksın çünkü sen kim olduğunu biliyorsun.

Bir yanacıyla tanışıp ondan hoşlanınca samimiyet ortaya çıkar. Samimiyet yakınlığa neden olur ve daha da yakın olmak için bütün fiziksel, zihinsel ve duygusal savunmaları bırkmak gerekir.

İşte o zaman korku ortaya çıkar. Bütün makelerini bırakınca savunmasız kalacaksın. Ayrıca beğendiğin kişiyi tavlamak için olmadığın bir şey gibi davranmışsın ve artık kendin olunca kim bilir belki de artık beğenilmeyeceksin.

Çevrende bir çok kadın ve erkek var; rekebet çok yüksek. Senin zayıflıkların ortaya çıkınca artık beğenilmeyebilirsin. Bu da korkulara neden oluyor. Beğendiğin insanı kaybetme korkusu senin samimi olmanı engelliyor.''

 

 

 
Etiketler: Bu sayfa içeriğiyle ilgili kelime tanımlamayabilirsiniz. Ör. ismail, haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı